Факултет Музичке уметности

На следећим линковима можете да погледате изводе из предлога лсите кандидата за стипендије и кредите за школску 2024/2025. годину:

Извод из предлога лсите кандидата за стипендије
Извод из предлога лсите кандидата за кредите

Традиционални, свечани зимски концерт Симфонијског оркестра Факултета музичке уметности уприличен је у уторак, 10. децембра у Великој сали Коларчеве задужбине, са почетком у 20 часова. Симфонијским оркестром дириговао је маестро светске репутације Србољуб Динић, а као солисти наступили су гитариста Милун Шуњеварић и виолиниста Матија Спасојевић.

Овом приликом публици се обратио нови Декан ФМУ Слободан Герић, након чега је следила додела захвалница појединцима и институцијама за изузетне заслуге и допринос Факултету.

Студентима ФМУ, као специјални гости, придружиле су се колеге са Академије умјетности Универзитета у Бањалуци. Академски квартет туба, који чине Крунослав Бабић, Милун Митић, Никола Чопић и Филип Кнежевић, током паузе је, у холу Коларца, изводио дела Моцарта, Хендла, Кларка, Сусата и Хачинсона.

Симфонијски оркестар ФМУ, маестро Динић и солисти испраћени су овацијама публике у препуној сали Коларчеве задужбине.

Галерију фотографија можете да погледате на следећем линку.

понедељак, 16. децембар 2024.
Три премијере – 33. Басоманија

У оквиру фестивала Басоманија, 14. децембра је одржан концерт симболично назван Три премијере.

Врсни уметници, контрабасисти Слободан Герић и Душан Здравковић, уз пратњу камерног оркестра „Гудачи Светог Ђорђа“ и маестра Србе Динића, извели су Осам осећајних фрагмената за контрабас и гудачки оркестар Тање Милошевић Мијановић, Параћински концерт за контрабас и гудачки оркестар Ивана Јевтића, као и Gera Concerto за контрабас и гудачки оркестар Александра Седлара.

Неколико снимака са концерта можете да погледате на следећем линку.

НУН веће Факултета музичке уметности даје подршку ставовима студената Факултета музичке уметности изнешеним у саопштењу објављеном 9. децембра 2024. године:

 „Сматрамо да је неопходно да сви станемо уз наше колеге, нарочито уз колеге са Универзитета уметности са којима осећамо и професионалну и братску повезаност и овим путем још једанпут желимо да осудимо насиље које се врши над студентима, професорима и наставницима на мирном исказивању жалости поводом жртава у Новом Саду. Као будући уметници и научници, који желе да обогате културу своје земље, ми захтевамо да живимо у цивилизованом друштву у ком се поштују сва људска права и овим путем апелујемо на надлежне органе да реагују. (…) Ограђујемо се од свих странака, формалних и неформалних група, ради очувања аутономије студената.“

Наставно-уметничко-научно веће Факултета, дана 13. 12. 2024.

У препуној сали Театро Верди у Трсту, синоћ је одржан концерт отварања академске сезоне 2024/2025. Студенти џез одсека ФМУ су наступили као чланови заједничког проширеног Биг Бенд оркестра са студентима Конзерваторијума „Ђузепе Тартини“. Након програма симфонијског оркестра и додељивања награда, за крај концерта је изведена свита „Пер Гинт“ (Едвард Григ), у аранжману Дјука Елингтона, под вођством Мирка Рубењија.

Галерију фотографија можете да погледате овде, а видео снимак на следећем линку.

Дана 9. децембра 2024. године, на студентском састанку у сали ФМУ, са почетком у 17.30 часова, објављена је блокада Факултета музичке уметности.

Блокада ступа на снагу од среде, 11. децембра 2024, симболично од 11.52 ч.

Блокада је изгласана путем онлајн анкете, која је спровођена преко платформе е-студент, на којој је гласало више од 50% студентског тела.

Сматрамо да је неопходно да сви станемо уз наше колеге, нарочито уз колеге са Универзитета уметности са којима осећамо и професионалну и братску повезаност и овим путем још једанпут желимо да осудимо насиље које се врши над студентима, професорима и наставницима на мирном исказивању жалости поводом жртава у Новом Саду.

Као будући уметници и научници, који желе да обогате културу своје земље, ми захтевамо да живимо у цивилизованом друштву у ком се поштују сва људска права и овим путем апелујемо на надлежне органе да реагују.

Све будуће одлуке у вези са даљим корацима доносиће се на студентским састанцима где сви студенти нашег Факултета могу да присуствују и имају право гласа.

Ограђујемо се од свих странака, формалних и неформалних група, ради очувања аутономије студената.

Студенти Факултета музичке уметности

Наш колега, Дамјан Јовичин, основао је ансамбл колинтанга и компоновао музику за овај индонежански инструмент, који је недавно уврштен у UNESCO листу нематеријалног културног наслеђа.

Колинтанг (у Индонезији) и балафон (у Малију, Буркини Фасо и Обали Слоноваче) се односе на сет дрвених ксилофона различитих дужина. За њих се верује да представљају узајамно поштовање и толеранцију и промовишу јединство и миран и складан живот. У Индонезији, колинтанг се свира током верских церемонија и ритуала и повезан је са филозофским, етичким и естетским вредностима, које успостављају везе између људи различитог порекла и с природом, а посматра се и као средство за решавање менталних и физичких здравствених тегоба. За колинтанг музичаре, он промовише дијалог и разумевање, а његово постојање је симбол поштовања културне разноликости. Колинтанг музичари, занатлије, истраживачи и интелектуалци играју важну улогу у преношењу праксе подизањем свести о важности наслеђа колинтанга, и то кроз активности у различитим областима, укључујући образовање, културу, истраживање и здравство. Колинтанг промовише креативност уз подршку различитости, инклузије и друштвене кохезије, а дана 5. децембра 2024. године постао је 16. допринос Индонезије Унесковој листи нематеријалне културне баштине човечанства.

https://m.youtube.com/watch?v=db77fE5arfM
https://m.youtube.com/watch?v=n_BPKMieJD4

Наставно-уметничко-научно веће Факултета музичке уметности изражава подршку студентима Факултета драмских уметности и поздравља њихове тренутне акције и захтеве.

Сматрамо да је насиље учињено над студентима на мирном скупу за време којег су окупљени одавали почаст страдалима у Новом Саду апсолутно неприхватљиво.

Надамо се да ће кроз даљи рад Универзитета уметности у Београду и његових студентских тела, право на мирно окупљање остати неокаљано, као и да ће се настојати да се одржи висок ниво уметничке слободе и слободе изражавања.

Наставно-уметничко-научно веће Факултета, дана 06. 12. 2024.

Ансамбл Катедре за етномузикологију Традиција вива, под руководством др Сање Ранковић, реализовао је путовање у Швајцарску од 8. до 10. новембра. Ансамбл је успешно наступио на прослави 30 година Савеза српског фолклора у Швајцарској на концерту који је одржан 9. новембра 2024. године.