Faculty of Music
Предмет

Наставници и сарадници на часовима вежби и ДОН

ма Марија Симоновић, истраживач

Услов

Нема посебних услова.

Исход

По завршетку наставе из предмета, од студента се очекује да у глобалним контурама и карактеристичним и круцијалним детаљима, може да историјски, теоријски и критички тумачи и проблематизује феномене музичких пракси антике и средњег века. У оквиру курса се развијају и међупредметне компетенције у сврху повезивања стечених знања.

Циљ

Циљ предмета је да студенту помогне у савладавању и разумевању различитих кључних феномена, историјских мена и развојних процеса везаних за музику која се стварала, изводила, бележила, теоријски уопштавала, перципирала и уодношавала са другим делатностима и моћима људског духа током више миленијума и на котама једног, географски гледано, прилично разуђеног простора. С тим у вези, посебна пажња се усмерава ка процесима постепеног диференцирања феномена професионалног бављења музиком, уобличавања музичког дела, могућности његовог записивања, музичко-теоријског тумачења и регистровања одређених музичких променљивих и непроменљивих правила и закона, односно архетипских образаца, изласка из анонимности композитора и извођача, једном речју, питања лиценције поетике која су водила ка стварању западноевропске уметничке музике.

Садржај теоријске наставе

Настава на предмету је осмишљена тако да на теоријском нивоу омогући: (1) упознавање и праћење (музичко-) историјског аспекта, (2) развијања адекватне (музичко-) аналитичке апаратуре саобразне проучаваној проблематици, (3) упућивање на интердисциплинарне приступе феномену музике – и непрекидно функционализовање знања о музици ових далеких времена и простора у смислу уочавања одређених процеса, начина музичког мишљења, техника и поступака, тонских лествичних система, форми, врста и жанрова, који се, зависно од контекста везују, јављају, евоцирају, парафразирају, цитирају, то јест стваралачки хотимице или нехотимице актуелизују у музици новијег доба која још увек „живи у звуку“. Теме: 1. Музика првобитног друштва (извори за проучавање, хипотезе о постанку музике, функција музике у претпостављеном синкретичком контексту, појам каузалитета у музици, начини музицирања, претече инструмената); 2. Музика старих цивилизација: Месопотамија (Сумер, Вавилон), Египат и музика у Јевреја; 3. Музика старих цивилизација: Кина и Јапан, Индија и музика ислама; 4. Музика античке Грчке: извори и периодизација (мит, легенда, еп, историја); 5. Музика античке Грчке: музика и филозофија, музика и поезија, музика и науке; 6-7. Музика античке Грчке: музичка теорија и нотација; 8. Музика античке Грчке: врсте, облици и начини практиковања музике и грчка трагедија; 9. Музика средњег века: грегоријански корал; 10. Музика средњег века: амброзијанско, галиканско, мозарапско и римско црквено певање; тропи, секвенце и литургијска драма; 11. Музика средњег века: облици раног средњовековног вишегласја; 12-13. Музика средњег века: развој нотације и музичка теорија; 14. Музика средњег века: световна музика; 15. Увид у прочитану литературу, презентација домаћих задатака, дискусија. Практична настава на предмету укључује: 1) аудиторне вежбе и тестове које ће обухватити слушање и детаљну анализу изабраних музичких примера из градива; 2) самостално упознавање са препорученим текстовима у вези са градивом и музичким примерима, те њихова критичка анализа; 3) укључивање студената у дискусије. Евалуација напретка студената биће сагледана кроз њихову способност разумевања, детаљне анализе, и критичког осврта на материјал, као и кроз активно учешће у дискусијама и писање аналитичких текстова уз коришћење препоручене литературе; 4) колоквијуме - усмену верификацију савладаног градива; 5) домаће задатке који укључује писање есеја и презентацију на одређене/одабране теме. Успех на усменом испиту мери се кроз одговор на једно питање из градива предвиђеног овим предметом.

Предиспитне обавезе

Опис

Бодови

Колоквијум

30

Присуство настави и припремљеност за наставу

5

Активност на часу

5

Домаћи задаци

20

Испитне обавезе

Опис

Бодови

Усмени испит

40

Литература

Abraham, Gerald; The New Oxford History of music I; 1975; London

Sachs, Kurt; Muzika starog sveta; 1980; Beograd, Univerzitet umetnosti

Пејовић, Роксанда (ур.); Музика у античким и средњовековним еповима - зборник радова; 1988; Београд, Факултет музичке уметности

Поповић Млађеновић, Тијана; Музика у француској књижевности средњег века; 1983; Звук, Сарајево

Popović Mladjenović, Tijana; Muzičko pismo; 2016; Beograd, Fakultet muzičke umetnosti

Judkin, Džeremi; Muzika u srednjovekovnoj Evropi; 2003; Beograd, Clio

Chailley, Jacques; Povijest glazbe srednjega vijeka; 2006; Zagreb

Abraham, Džerald; Oksfordska istorija muzike I; 2001; Beograd, Clio

Пејовић, Роксанда и сарадници; Музика минулог доба; 2004; Београд, Портал

Hercigonja, Nikola; Kratak pregled istorije muzičke kulture I; 1969; Beograd, Muzička akademija