Faculty of Music
Предмет

Наставници на часовима предавања

др ум. Дејан Божић, редовни професор

мр Анета Илић, редовни професор

мр Гордана Матијевић-Недељковић, редовни професор

мр Никола Мијаиловић, редовни професор

др ум. Наташа Митровић, редовни професор

мр Вера Огризовић, редовни професор

др ум. Владимир Цвијић, редовни професор

мр Љубомир Милановић, ванредни професор

мр Љубомир Михаиловић, ванредни професор

Иван Јотић, доцент

Наставници и сарадници на часовима вежби и ДОН

Антонела Гргин, самостални уметнички сарадник

др ум. Татјана Дробни, самостални уметнички сарадник

мр Ивана Павловић, самостални уметнички сарадник

ма Сања Петковић, самостални уметнички сарадник

ма Катарина Радојичић-Фиревски, самостални уметнички сарадник

ма Уна Станић, истраживач-приправник

ма Ката Стојановић, истраживач-приправник

Услов

нема услова

Исход

Студенти овладавају практичним вештинама (вештине уметничког изражавања – самостално осмишљавање и реализација сопствених музичких концепата: репертоарским вештинама – искуство у различитим стиловима; самосталног осмишљавања и реализација сопствених музичких концепата Теоријски исходи учења (засновани на знању) јесу знање и разумевање репертоара и музичког материјала - добро познавање главних репертоарских токова у оквиру главног предмета и делимично познавање специјализованог репертоара. Генерички исходи Концертне праксе обезбеђују развој самосталност (прикупљања, анализе и синтезе информација, критичког развијања идеја и самомотивације. Дискусиони део концертних пракси развија критичку свест и вештину комуникације.

Циљ

Стицање способности за самосталну уметничку делатност и јавно наступање. Развој способности критичког мишљења.

Садржај теоријске наставе

Теоријска настава: Обрађују се теме: припрема за концертно извођење, самопоуздање, експресија, стил, говор тела, појава, окружење, просторно позиционирање, конципирање концертног програма, креирање и вођење дигиталног портфолиа, креативно мишљење, основе музичког предузетништва. Други облици наставе се односе на присуство и учешће на концертима у оквиру Концертне праксе. Концертна пракса се организује на неколко нивоа . а) Обавезни - Солистички реситали, наступи у оквиру класе, Катедре и сл, и преслушавања (2 -3 у семестру) - Наступи на вечерима Концертне праксе у салама ФМУ (најмање 1 наступ у семестру) - присуство концертној пракси и активно учешће у дискусији (најмање 3 активна учешћа у семестру) - учешће у снимањима композиција студената композиције б) Обавезни за добијање највише оцене - наступи на аудицијама за учешће у уметничким пројектима - наступи у јавним концертним дворанама у Београду, Србији и иностранаству - наступи на такмичењима у земљи и иностранству Испитни захтев: семинарски рад - Студент има обавезу да напише приказ са једног од концерата које је посетио током семестра (око две стране).

Предиспитне обавезе

Опис

Бодови

Присуство настави и припремљеност за наставу

10

Активност на часу

10

Јавни наступи

40

Испитне обавезе

Опис

Бодови

Семинари

40

Литература

С обзиром на тесну повезаност са главним предметом, литературу представља целокупна литература приказана за главне предмете на модулима који имају концертну праксу.

Wallace, David ; Reaching Out: A Musician’s Guide to Interactive Performance; 2008; New York: McGraw-Hill High Education