Фестивали
БАСОМАНИЈА, Фестивал контрабаса – Концерти, мајсторски курсеви и радионице
Интернационални фестивал „Басоманија“ спада у најдуговечније манифестације у организацији Факултета музичке уметности. И поред тек спорадичне финансијске помоћи успео је да се одржи и многоструко надрасте почетну идеју сусрета младих контрабасиста, те постане чувена манифестација која обухвата више различитих делатности и популарише не само музицирање на контабасу, већ и уметничку музику и уметност уопште. Шири циљ „Басоманије“ је развој и омасовљење публике на концертима уметничке музике едукацијом младих нараштаја у форми која је пријемчива широј културној јавности. Бесплатан улаз на концерте чини их доступним свим слојевима становништва.
Квалитет интернационалног фестивала је препознат и од стране стучне јавности, те је троструко награђен:
Од стране часописа Музика класика, у 2021. години, за:
– Најбољу монографију („30. Басоманија“ у продукцији фестивала и издању Центра за издавачку делатност. Монографија је двојезично, репрезентативно издање са луксузном графичком опремом).
– Најбољи фестивал (због општег друштвеног значаја и доприноса културном развоју, највишег нивоа домаћег стваралаштва и извођаштва, популаризације уметничке музике и промоцију младих уметника)
– Нагарада УМУСа у 2022. години за Најбољи концерт – Стеван Јовановић, реситал у оквиру Басоманије
Фестивал је од локалног израстао у један од најпознатијих међународних фестивала контрабаса са врхунским светским солистима. Једини је фестивал контрабаса међународног карактера у целом региону, а и шире. Због своје разноврсности, иновативног концепта, богате програмске шеме и знаменитих гостујућих професора из целог света, „Басоманија“ привлачи све више активних учесника из редова студената, ученика и професора контрабаса (преко 50 студената и ученика, преко 20 професора), али и окупља све бројнију публику (најмање 100, а највише до 1000 особа у публици).
Осим дидактичке улоге, „Басоманија“ је значајна и по искораку у правцу стварања нове публике, инклузије свих друштвених група у манифестације из области културе, као и пропагирања родне равноправности и људских права. Акценат интернационалног фестивала је и на популаризацији и стимулацији домаћег стварaлаштва и извођаштва. Многобројна премијерна извођења дела српских композитора одиграла су се управо на „Басоманији“. Наручене су, изведене и снимљене композиције Зорана Ерића, Ивана Бркљачића, Татјане Милошевић, Бранке Поповић, Константина Ивановића, Огњена Богдановића, Катарине Миљковић, Исидоре Жебељан, Иване Стефановић, Драгане Јовановић, Александра Седлара и др.
КоМА – Концерти младих аутора
КоМА – Концерти младих аутора је пројекат који афирмише уметничку музику композиторки и композитора најмлађе генерације – студената и студенткиња композиције. КоМА јесте једини фестивал у оквиру којег млади добијају прилику да представе своја најновија остварења и у оквиру којег им је омогућено да их у живом извођењу чују.
Фестивал је покренут 2004. године, самоиницијативно од стране студенаткиња и студената композиције, како би изградили платформу за афирмацију младих уметница и уметника на домаћој сцени, и уз то добили подршку за интернационалну промоцију, захваљујући професионалним извођењима и аудио записима композиција изведених на овом фестивалу. О великом значају КоМА фестивала говори и чињеница да су многобројна српска имена међу композиторкама и композиторима савремене музике на интернационалној сцени своја прва јавна извођења имала управо на овом фестивалу, а међу њима су: Милица Ђорђевић, Марко Никодијевић, Миша Цвијовић, Теодора Степанчић, Југ Марковић и још многи други. Самим тим, искуства која фестивал КоМА пружа младима и значај који има у развоју њихове будуће уметничке каријере далеко надилази оквире студентске праксе и домена самог Факултета музичке уметности у Београду, а захваљујући чијој подршци, фестивал 2025. године пуни 21 годину.
На програму КоМА’21 фестивала, у оквиру четири концерта у Коларчевој задужбини, Дому војске и Легату Славенски, извело се 23 нових дела студената Композиције. Композиције су биле намењене камерном оркестру, гудачком оркестру, већим и мањим камерним саставима, као и соло акустичним и електричним инструментима. На сцени је наступило чак 89 музичка извођача, међу којима су најбољи студенти Факултета музичке уметности у Београду, а поред њих и реномирани уметнички састави попут БеОМ – Београдског оркестра младих и Мешовитог камерног хора студената ФМУ.
Од 2022. године, фестивал КоМА може да се поноси и објављеном званичном интернет страном и профилима на друштвеним мрежама (инстаграм и фејсбук налози: @koma.festival), који су додатно допринели да се Фестивал КоМА промовише, као и сви његови учесници. Од 2024. године КоМА фестивал је објавио и мобилну апликацију KoMA Music Library која омогућава корисницима да у свом џепу носе плејлисте свих претходних издања КоМА фестивала. Апликација је бесплатна и може се преузети са сајта фестивала.
Најмлађа генерација композитора и композиторки овим пројектом, већ 21 годину уназад, добија могућност да, после испитне провере, своје композиције сагледа и у концертним условима, као и да се суочи са свим практичним проблемима који прате припрему јавног извођења дела. Од посебног је значаја и то што су се неки од младих аутора и ауторки, свирајући своје композиције, активно укључили и у процес извођења својих композиција. Све наведено, као и процес комуникације и сарадње са извођачима, значајан је елемент у едукацији и сазревању младих стваралаца у професионалне уметнике и уметнице.