Мантаутас Крукаускас, гостујући професор
Композитор, пијаниста, продуцент и руководилац пројеката Мантаутас Крукаускас је доцент на Катедри за композицију Литванске академије за музику и позориште. Један је од оснивача (2016) и руководилац Центра за музичке иновације Литванске академије за музику и позориште (лабораторија за педагошки, уметнички и истраживачки рад, у којој су у фокусу музичке технологије, иновације у музици и у педагогији музике, интерактивне уметности, интердисциплинарност и имерзивни медији). Мантаутас Крукаускас предаје електронску и компјутерску музику, као и музичке технологије, и међународно сертификован стручњак за контролу квалитета у високом образовању у области уметности.
Завршио је мастер студије из клавира и композиције на Литванској академији за музику и позориште.
Уметничке активности Мантаутаса Крукаускаса укључују компоновање, звучне инсталације, перформансе, рад у савременим креативним индустријама на пољима продукције и аранжирања. Његове композиције – укључујући дела камерне музике, аудиовизуелна дела и позоришну музику, изводе се у Литванији, Аустрији, Немачкој, Француској, Канади, Сједињеним Америчким Државама и другим земљама.
Активно је укључен у различите организационе активности, укључујући координацију пројеката, организацију догађаја, међународне истраживачке и образовне програме. Његова интересовања обухватају креативност, интердисциплинарност, музику и медијске технологије и представљају синергију различитих естетских и културних приступа.
Мантаутас Крукаускас је био координатор партнерских активности у Литванији у пројектима: eContent project “HARMOS” (2004-2007) и eContentplus project “VARIAZIONI” (2007-2009), као и један од иницијатора и продуцент првог студентског фестивала европских уметности Neu/Now у сарадњи са Европском заједницом института уметности European League of Institutes of the Arts, 2009. године. Такође је био наставник на Еразмус програмима „Sound Art in City Spaces” (2009-2011), “Interdisciplinary Involvement and Community Spaces” (2012-2014), као и на нордијско-балтичком програму“NORD+MIX” Такође је коаутор и координатоер Еразмус + пројекта у оквиру позица Стратешка партнерства “Intermusic” (2017-2020) који се бави учењем на даљину у музици.