Факултет Музичке уметности
Предмет

Наставници на часовима предавања

др ум. Александар Брујић, ванредни професор

ма Стефан Зекић, доцент

Услов

; Уписана одговарајућа година на ОАС дириговање.

Исход

По завршетку наставе се од студента очекује да буде способан да у најкраћем року одсвира битне елементе партитуре и да упозна уметничке квалите дела и да као диригент буде способан да анализира композиционе поступке и стилске карактеристике композиције са циљем ефикаснијег рада са хорским, оркестарским и вокално- инструменталним ансамблима у припреми дела за његово извођење

Циљ

Циљ предмета је да се партитура прочита и да се течно одсвирају њени битни елементи како би се стекао утисак о уметничким квалитетима дела а у склопу припрема за рад са различитим ансамблима.

Садржај теоријске наставе

Предмет је осмишљен тако да континуираним радом и свирањем већег броја примера студент упозна у најкраћем року све битне елементе уметничког дела. У првом семестру се студент се упознаје са симфонијским стваралаштвом класичарске епохе. У другом семестру се студент се упознаје са применом малог симфонијског оркестра код раних романтичара и са свирањем и певањем оперских нумера из клавирског извода. Студент је обавезан да одсвира једну Моцартову симфонију (избор од броја 35 до броја 41) и две Бетовенове симфоније по избору, једну симфонију Ф. Шуберта, једну симфонију Ф. Менделсона, и један чин Моцартове опере. У току наставе студент треба да одсвира минимум 70% градива, а на испиту максимум 30%.

Предиспитне обавезе

Опис

Бодови

Присуство настави и припремљеност за наставу

70

Испитне обавезе

Опис

Бодови

Практични испит

30

Литература

L.van Beethoven; Sinfonie Nr.1 C-dur; 1965; Петерс, Леипзиг

L.van Beethoven; Sinfonie Nr.5 c-moll; 1976; Peters, Leipzig

W.A.Mozart; Sinfonie Nr.38 D-dur; 1972; Петерс, Леипзиг

F.Schubert; Sinfonien 1-3; 1967; Baerenreiter, Kassel

F.Mendelsohn; Sinfonie Nr.3 "Italienische"; 1964; Breitkopf und Haertel, Leipzig

W.A.Mozart; Le Nozze di Figaro; 1976; Рицорди, Милано