Предмет
Наставници на часовима предавања
др ум. Александар Брујић, ванредни професор
ма Стефан Зекић, доцент
Услов
Уписана одговарајућа година студија на ОАС Дириговање.
Исход
По завршетку наставе се од студента очекује да буде способан да у најкраћем року одсвира битне елементе партитуре и да упозна уметничке квалите дела и да као диригент буде способан да анализира композиционе поступке и стилске карактеристике композиције са циљем ефикаснијег рада са хорским, оркестарским и вокално- инструменталним ансамблима у припреми дела за његово извођење.
Циљ
Циљ предмета је да се партитура прочита и да се течно одсвирају њени битни елементи како би се стекао утисак о уметничким квалитетима дела а у склопу припрема за рад са различитим ансамблима.
Садржај теоријске наставе
Предмет је осмишљен тако да континуираним радом и свирањем већег броја примера студент упозна у најкраћем року све битне елементе уметничког дела. У првом семестру се свирају симфонијски примери компоновани за велики романтичарски симфонијски оркестар. Студент се упознаје са основама инструментације за велики симфонијски оркестар. У другом семестру се студент упознаје и са свирањем и певањем романтичарске опере из клавирског извода. Студент је обавезан да одсвира једну Шуманову и једну Брамсову симфонију, једну симфонију П. Чајковског и један чин Вердијеве опере. У току наставе студент треба да одсвира минимум 70% градива а на испиту максимум 30%.
Предиспитне обавезе
Опис
Бодови
Присуство настави и припремљеност за наставу
70
Испитне обавезе
Опис
Бодови
Практични испит
30
Литература
J.Brahms; Sinfonie Nr.2 D-dur; 1966; Philharmonia, Wien
R. Schumann; Sinfonie Nr. 1 B-dur; 1960; Peters, Leipzig
P. Tschaikowsky; Sinfonie Nr. 4 f-moll ; 1960; Peters, Leipzig
P. Tschaikowsky; Sinfonie Nr. 5 e-moll ; 1968; Peters, Leipzig
G.Verdi; Rigoletto; 1976; Ricordi, Milano
G.Verdi; Il Trovatore; 1972; Ricordi, Milano