Факултет Музичке уметности
Предмет

Наставници на часовима предавања

мр Ивана Аћимоски-Жикић, редовни професор

мр Сандра Белић, редовни професор

др ум. Дејан Божић, редовни професор

др ум. Слободан Герић, редовни професор

мр Марко Јосифоски, редовни професор

мр Гордана Матијевић-Недељковић, редовни професор

мр Немања Марјановић, ванредни професор

мр Љубомир Милановић, ванредни професор

др ум. Марија Мисита, ванредни професор

Наставници и сарадници на часовима вежби и ДОН

мр Уки Лаури Алекси Оваскаинен, самостални уметнички сарадник

мр Ивана Павловић, самостални уметнички сарадник

ма Сања Петковић, самостални уметнички сарадник

ма Катарина Радојичић-Фиревски, самостални уметнички сарадник

Катарина Хаџи-Антић Татић, самостални уметнички сарадник

мр Душан Егерић, виши уметнички сарадник

ма Наталија Станковић, истраживач-приправник

Услов

нема услова

Исход

Студенти овладавају практичним вештинама (вештине уметничког изражавања – самостално осмишљавање и реализација сопствених музичких концепата: репертоарским вештинама – искуство у различитим стиловима; самосталног осмишљавања и реализација сопствених музичких концепата Теоријски исходи учења (засновани на знању) јесу знање и разумевање репертоара и музичког материјала - добро познавање главних репертоарских токова у оквиру главног предмета и делимично познавање специјализованог репертоара. Генерички исходи Концертне праксе обезбеђују развој самосталност (прикупљања, анализе и синтезе информација, критичког развијања идеја и самомотивације. Дискусиони део концертних пракси развија критичку свест и вештину комуникације.

Циљ

Стицање способности за самосталну уметничку делатност и јавно наступање. Развој способности критичког мишљења.

Садржај теоријске наставе

Теоријска настава: Обрађују се теме: припрема за концертно извођење, самопоуздање, експресија, стил, говор тела, појава, окружење, просторно позиционирање, конципирање концертног програма, креирање и вођење дигиталног портфолиа, креативно мишљење, основе музичког предузетништва. Други облици наставе се односе на присуство и учешће на концертима у оквиру Концертне праксе. Концертна пракса се организује на неколко нивоа . а) Обавезни - Солистички реситали, наступи у оквиру класе, Катедре и сл, и преслушавања (2 -3 у семестру) - Наступи на вечерима Концертне праксе у салама ФМУ (најмање 1 наступ у семестру) - присуство концертној пракси и активно учешће у дискусији (најмање 3 активна учешћа у семестру) б) Обавезни за добијање највише оцене - наступи на аудицијама за учешће у уметничким пројектима - наступи у јавним концертним дворанама у Београду, Србији и иностранаству - наступи на такмичењима у земљи и иностранству Испитни захтев: семинарски рад - Студент има обавезу да напише приказ са једног од концерата које је посетио током семестра (око две стране).

Предиспитне обавезе

Опис

Бодови

Присуство настави и припремљеност за наставу

10

Активност на часу

20

Јавни наступи

40

Испитне обавезе

Опис

Бодови

Семинари

30

Литература

С обзиром на тесну повезаност са главним предметом, литературу представља целокупна литература приказана за главне предмете на модулима који имају концертну праксу.

Wallace, David ; Reaching Out: A Musician’s Guide to Interactive Performance; 2008; New York: McGraw-Hill High Education

Popović Mlađenović, T., Bogunović, B., Perković; Interdisciplinary approach to music: Listening, performing, composing; 2014; Факултет музичке уметности у Београду,