Предмет
Наставници на часовима предавања
мр Сандра Белић, редовни професор
др ум. Дејан Божић, редовни професор
др ум. Драган Ђорђевић, редовни професор
др ум. Срђан Сретеновић, редовни професор
Исход
Студенти овладавају практичним вештинама (у областима уметничког изражавања, свирања у ансамблима, јавног извођења, вежбања и одржавања проба), теоријским знањем (познавање и разумевање репертоара и контекста дела), стичу самосталност у раду, психолошко разумевање извођаштва, критичку свест и вештину комуникације.
Циљ
Студенти стичу способност за самосталну уметничку активност и учешће у раду ансамбала као и способност за педагошки и креативни рад у музичким школама, школама општеобразовног типа и институцијама културе. Циљ је и достизање високог професионалног виолончелистичког нивоа, кроз техничко-интерпретативну прораду музичке литературе за виолончело и изграђивање индивидуалности виолончелисте кроз јединство техничког и музичког елемента.
Садржај теоријске наставе
Рад на поставци. Учење репертоара у циљу техничког и музичког овладавања инструментом. Савладавање најмање једне скале са потезима и двозвуцима, Прелидијума и два става соло свите 1-3 Јохана Себастијана Баха, етиде Грицмахер бр. 13 и етиде по слободном избору.Најмање једном, организује се јавни наступ, који може бити и у оквиру класе. Обавезно присуство на најмање три концерта студената гудачких инструмената. На испиту студенти изводе наведени минимум програма. Програм се изводи напамет.
Предиспитне обавезе
Опис
Бодови
Присуство настави и припремљеност за наставу
30
Јавни наступи
10
Испитне обавезе
Опис
Бодови
Практични испит
60
Литература
Piatti, Alfredo ; Zwölf Capricen opus 25 ; 1950; Leipzig, Peters
Popper, David ; Etüdes for cello ; 1950; Peters
Grützmacher, Friedrich ; Etüdes for cello ; 1950; Edwin J. Kalmus Publisher of Music
Bach, Johann Sebastian ; Six suites for violoncello solo ; 1950; Bärenreiter
Whitehouse, William Edward ; Scales & Arpeggios Cello ; 1968; Schott