Факултет Музичке уметности
Предмет

Наставници на часовима предавања

мр Стана Крстајић, ванредни професор

ма Ивана Дакић, доцент

Наставници и сарадници на часовима вежби и ДОН

мр Стана Крстајић, ванредни професор

ма Ивана Дакић, доцент

Услов

Положени испити Оркестарских деоница из претходних година.

Исход

Студенти самостално свирајуи велики број соло деоница за своје инструменте, добро се сналазе у камерним, симфонијским и оперским оркестрима. Обучени су да са лакоћом сарађују са колегама и диригентима. Обучени су свирају музику свих епоха, стилова и жанрова, у различитим формацијама. Оспособљени су да добро читају оркестарски материјал, да добро могу да читају партитуру дела. Научени су да разумеју психолошке аспекте извођаштва, да буду флексибилни током проба и концерата, представа и других јавних наступа. Стекли су критичку свест о сопственои припреми за јавне наступе и о самом извођењу дела. Такође су обучени да, осим свог главног предмета,свирају и сродне: флауте - пиколо и алт флауту, обое - енглески рог, обоа д"аморе, кларинет - ес кларинет, бас кларинет, фагот - контра фагот. Спремни су да свирају на оркестарским аудицијама у земљи и иностранству, као и да у музичким школама предају предмете Читање с листа и Оркестарске деонице.

Циљ

Циљ наставе оркестарских деоница је да студенти овладају соло деоницама својих инструмената и да током студија, свирајући у Симфонијском оркестру ФМУ ( кроз предмет Оркестар), науче како у оркестру функционише секција дрвених дувачких инструмена.Такође, да овладају теоријским знањем, да познају и разумеју репертоар, као и стилско - извиђачки контекст дела. Један од циљева је да студенти сагледају улогу својих инструмената у оркестрима кроз различите епохе и стилове, да се упознају са различитим оркестарским формацијама, музичким формама и извођачким праксама. Научити студенте како да вежбају, организују пробе и јавне наступе. Да се подуче како да у оркестру слушају себе, најближе као и најудаљеније колеге, како да буду флексибилни у односу на звучни свет око себе и на различите захтеве које пред њих постављају различити диригенти или солисти.

Садржај теоријске наставе

План и програм наставе је у тесној сарадњи са Симфонијским оркестром ФМУ током године, те се припрамају цели штимови и посебно захтевна сола композиција које се свирају на часовима предмета Оркестар. Све то са циљем да студенти науче да се што боље припремају за пробе и концерте оркестра ФМУ. Осим тога , за студенте се организује минимално четири концерта у великој сали ФМУ и два у некој од концертних сала у Београду, на којима студенти свирају оркестарске деонице у различитим формацијама. Сваки пут неки други добровољац прави плакате и програме за те концерте. На тај начин се студенти спремају за самосталан ангажман у својим уметничким каријерама после студија на ФМУ. У току године се врши провера знања на колоквијуму. На крају сваке године се полаже завршни испит на коме студенти индивидуално полажу одабране соло деонице својих инструмената.

Предиспитне обавезе

Опис

Бодови

Колоквијум

20

Присуство настави и припремљеност за наставу

20

Испитне обавезе

Опис

Бодови

Практични испит

60

Литература

Стефановић, Миленко; Оркестарске студије за кларинет 1 и 2; 1980; Нота, Књажевац

Петрушевски, Љубиша; Оркестарске студије за обоу 1 и 2; 1980; Нота, Књажевац

Болфан, Марјан; Оркестарске студије за фагот 1 и 2; 1980; Нота, Књажевац

Torchio; Passi difficili e "a solo" per flauto e ottavino; 1910; Ricordi

Крстајић, Стана; Оркестарске студије за флауту; 2023; Центар за издавачку делатност ФМУ

Durchenand, Christoph, Kratsch, Siegfried; Orchester Probespiel fur Floete und Piccolo; 1990; Edition Peters

Wiese, Henrik; The flute audition-the new essential companion; 2017; Universal Edition