Предмет
Наставници на часовима предавања
мр Љиљана Несторовска, редовни професор
др ум. Милена Станишић, редовни професор
Наставници и сарадници на часовима вежби и ДОН
мр Бојана Загорац, самостални уметнички сарадник
Исход
Владање инструментом, познавање стилова и форме, разумевање музичког садржаја, ндивидуалност у изражавању. Студенти стичу висок професионални ниво способности за реализацију и изражавање сопствених уметничких концепата, проширују репертоар и продубљују знања у области репертоара, способни су за преузимање водећих улога у ансамблима, овладавају свеобухватним знањем репертоара главног предмета, имају дубоко разумевање практичних и теоријских студија и умеју да користе то знање у даљем уметничком развоју. Стичу способност потпуно самосталног учења и извршавања комплексних задатака, имају критичку самосвест и способни су да иницирају заједничке пројекте, да руководе заједничким пројектима и учествују у тимском раду, договарању и организацији.
Циљ
Студенти стичу способност за самосталну уметничку активност и учешће у раду ансамбала као и способност за педагошки и креативни рад у средњим музичким школама, школама општеобразовног типа и институцијама културе. Циљ је и достизање високог професионалног харфистичког нивоа, кроз техничко-интерпретативну прораду музичке литературе за харфу и изграђивање индивидуалности харфисте кроз јединство техничког и музичког елемента.
Садржај теоријске наставе
Процес рада обухвата разумевање стилова композитора различитих епоха, тумачење садржаја и форме композиција, истраживање на пољу тонског обликовања и динамичких могућности инструмента, као и рад на фразирању, агогици, артикулацији, педализацији, техникама гушења. Нарочита пажња посвећује се формирању слободне личности индивидуалног израза и самосталности у процесу рада. Испитни програм у трајању од 30 минута, који укључује концерт за харфу. Програм се изводи напамет. Предавања држи професор, а вежбе клавирски сарадник. На вежбама се студенти усавршавају у заједничком музицирању и музичкој комуникацији, савладавајући интерпретативне проблеме, и проблеме везане за свирање у ансамблу. Најмање три пута, организује се јавни наступ, који може бити и у оквиру класе. Обавезно присуство на најмање три концерта студената Полиинструменталног одсека.
Предиспитне обавезе
Опис
Бодови
Присуство настави и припремљеност за наставу
20
Јавни наступи
10
Испитне обавезе
Опис
Бодови
Практични испит
70
Литература
Boieldieu, Francois-Adrien. ; Concerto pour Harp; 1934; Ricordi, Milano
Parish-Alvars, Elias. ; Concertino in D-Minor for Two Harps, op 91; 2007; Lyon & Healy Publications
Rodrigo, Joaquin. ; Concierto Serenata; 1962; Union Musical Espanola, Madrid
Francaix, Jean. ; Concerto pour 2 harpes et 11 instruments a cordes; 1978; Schott, Mainz
Jolivet, Andre. ; Concetro pour harpe; 1952; G Billaudot, Paris
Parish Alvars, Elias. ; Concerto in E flat Major for Harp, op 98; 1847; Mainz: Schott
Francaix, Jean. ; Jeux Poetique; 1976; Schott, Mainz.
Ginastera, Albero. ; Harp Concerto op 25; 1975; Boowey & Hawkes, London
Глиер, Рајнар.; Концерт; 1977; Музыка, Москва
Maayani, Ami. ; Concerto for harp and orchestra No 1; 1960; Boosey & Hawkes
Reinecke, Carl. ; Concerto for Harp and Orchestra; 1884; Leipzig: C.G. Röder
Renie, Henriette. ; Concerto en ut mineur; 1948; Alphonse Leduc, Paris
Богдановић, Д. Маринковић, И. Фрајт, Љ. Деспић, Д; Комади за харфу београдских композитора.; 1987; Факултет музичке уметности, Београд