Факултет Музичке уметности
Предмет

Наставници на часовима предавања

др Дуња Њаради, ванредни професор

др Здравко Ранисављевић, доцент

Наставници и сарадници на часовима вежби и ДОН

Виолета Јокић, истраживач

Услов

2OJEK1 - Етнокореологија 1 – Теорије и методе етнокореолошких истраживања плеса - одслушан и положен; Нема посебних услова.

Исход

По окончању наставе студенти ће стећи основна знања о теоријском правцима проучавања ритуала у различитим истраживачким традицијама као и основна знања о ритуалима и ритуалном трансу Србије, балканских и медитеранских друштава.

Циљ

Предмет се бави правцима проучавања ритуала са етнолошког, етнокореолошког, и антрополошког становишта. У првом семестру студенти ће се најпре упознати са ритуалним/обредним поворкама у традиционалној култури балканских друштава као и са основним теоријским правцима проучавања. Потом ће фокус бити усмерен на компаративне студије ритуалног транса у етнологији и антропологији са специјалним освртом на традиционалну културу балканских и медитеранских друштава. Циљ предмета у другом семестру је упознавање студената са плесовима везаним за ритуале животног циклуса у традиционалној култури Србије и региона.

Садржај теоријске наставе

Теоријска настава 1. Правци проучавања ритуала у етнологији и антропологији 2. Појам плеса у ритуалу 3. Додоле 4. Коледари 5. Лазарице 6. Краљице 7. Понављање и припрема за домаћи задатак 8. Презентација домаћег задатка 9. Фолклорни театар на Балкану 10. Ритуални транс: увод 11. Русаљски ритуал: правци проучавања 12. Русаљски ритуал у компаративној перспективи 13. Музика и транс код Арапа и дервишко "окретање" у Исламу 14. Припрема за колоквијум 15. Припрема за колоквијум 16. Проучавање ритуалних плесова у етнокореологији у Србији (Јанковић, Зечевић) 17. Проучавање ритуалних плесова у етнокореологији у Србији (О. Васић) 18. Етнографија плесова везаних за рођење и" проигравање" у трад. култури Србије и региона 19. Етнографија плесова везаних за отмицу и куповину девојке у трад. култури Србије, Црне Горе и БиХ 20. Методологија лабанотирања ритуалних плесова 21. Прослава осамнаестог рођендана у савременој култури Србије 22. Плес у ритуалу венчања Србије 23. Плес у ритуалу свадбеног весеља Србије 24. Визуелна опсервација видео снимака свадбених плесова Србије и региона 25. Лабанотација парадигматских плесова у свадбеном ритуалу 26. Плесови намењени покојнику у трад. култури Србије и региона 27. Плесови намењени прецима у трад. култури Србије и региона 28. Визуелна опсервација видео снимака плеса у посмртном ритуалу 29. Лабанотација плесова везаних за посмртни ритуал, припрема испита 30. Припрема испита Практична настава Упознавање са основним обрасцима традиционалних плесова Србије. Колоквијум (20%): усмена провера знања студената која се састоји од одговора на 3 краћа питања која одговарају пређеним целинама; Семинар: писани есеј до 8 страница текста који обрађује проблематику из пређеног градива; Писмени испит: записивање плесова лабанотацијом; Усмени испит: усмени одговор на 3 питања у дијалошкој форми.

Предиспитне обавезе

Опис

Бодови

Колоквијум

20

Тестови

10

Активност на часу

10

Испитне обавезе

Опис

Бодови

Писмени испит

20

Усмени испит

20

Литература

Даглас, Мери; Чисто и опасно; 2001; Београд: XX век

Зечевић, Слободан; Српска Етномитологија; 1983; Београд: Службени Гласник

Марјановић, Весна; Маске, маскирање и ритуали у Србији; 2008; Београд: Чигоја

Синани, Данијел; Русаље; 2009; Београд: Српски генеалошки центар

Антонијевић, Драгослав; Ритуални транс; 1990; САНУ: Београд

Ковачевић, Иван; Семиологија ритуала; 1985; Београд: Просвета

Тарнер, Виктор; Од ритуала до театра; 1989; Загреб: August Cesarec

Антонијевић, Драгослав (ур.); Фоклорни Театар на Балкану; 1984; Зборник радова балканолошког института

Руже, Жилбер; Музика и Транс; 1994; Сремски Карловци: Издавачка кућа Зорана Стојановића

Генеп, Арнолд Ван; Обреди прелаза; 2005; Београд: Српска књижевна задруга

Јанковић, Љубица и Даница; Прилог проучавању остатака орских обредних игара у Југославији; 1957; Београд: Етнографски институт САНУ

Зечевић, Слободан; Елементи наше митологије у народним обредима уз игру; 1973; Зеница: Музеј града Зенице

Васић, Оливера; Обредне игре околине Бујановца, ГЕМ 43; 1979; Београд: Етнографски музеј

Васић, Оливера; Етнокореологија. Трагови; 2004; Београд: Арт график

Васић, Оливера; Етнокореологија. Опстајање; 2005; Београд: Арт график

Синани, Данијел; Народна религија; 2010; Београд: Етнолошка библиотека

Ракочевић, Селена; Модалитети интеркултуралности: плесање у свадбеном ритуалу Срба у Банату" (Modes of inetrculturality: Dancing within the wedding ritual of the Banat Serbs), Зборник Матице српске за друштвене науке, бр. 139, 2: 209-222.; 2012; Нови Сад: Матица српска