Предмет
Наставници на часовима предавања
др Ива Ненић, доцент
Наставници и сарадници на часовима вежби и ДОН
др Ива Ненић, доцент
Услов
; Нема посебних услова.
Исход
Овладавање студената основним терминима, поставкама и процедурама у вези са научним истраживањем и израдом научног рада; развијање критичког и аналитичког мишљења; овладавање могућношћу самосталне примене базичних научноистраживачких премиса, поступака, метода и техника, као и општих сазнања у области методологије у контексту савремене етномузикологије као науке и као поља стручног рада.
Циљ
Упознавање студената са основним појмовима, принципима и поставкама методологије научног рада, из угла друштвених наука и хуманистике. Поред стицања сазнања о основним методолошким концептима и усмерењима у пољу савремених друштвених наука, циљ је и да се студенти извеште у критичком приступу својственом научној мисли, као и да стекну способност да сами одаберу и примене одговарајућу научну методологију, одвајају проверене и релевантне чињенице у односу на непоуздане изворе и усвоје основне оперативне појмове друштвене науке.
Садржај теоријске наставе
Теоријска настава: Опште карактеристике научне методологије: систем науке, појам методологије, методе и технике; Структура и циљеви научног сазнања; Појам, улога и подела научних истраживања (квалитативна, квантитативна и микс-методска истраживања, емпиријско и теоријско истраживање, етнографско истраживање, рад у архиву и онлајн етнографија); Основне методе и технике научног рада, са посебним освртом на квалитативне методе (метаметодске поставке посматрања и испитивања) и њихову примену. Пројектовање научног истраживања: структура научног истраживања (фазе, поставка истраживачког проблема, класификација, претрага и компилирање извора, деск истраживање, дефиниција, хипотеза, аргумент и истраживачко питање). Извођење истраживања (израда истраживачког плана, прикупљање података, реализација истраживања, обрада, класификација, анализа и интерпретација података – стандардни и етнографски оријентисани приступи и технике), етички оквири истраживања (упознавање са узусима заједнице, информисани приступ, доцнија презентација и видљивост података). Претрага извора (класичних и електронских каталога, онлајн индексираних научних база, других типова извора који су доступни на интернету). Израда научног текста: вештине, технике и стандарди академског писања, типови и стилови научног текста, планирање писања и основни кораци у изради, формална структура и елементи рукописа, најчешћи техничке и логичке грешке, појам аргумента, редиговање текста; Врсте цитирања и системи навођења референци; технике библиографске обраде и израда пратећег референтног апарата за научни и стручни текст. Практична настава: Обука у претраживању интернета и селекцији онлајн извора, обука у претраживању доступних база дигитализованих и дигитално доступних научних текстова, рад на филтрирању и одабиру релевантних резултата. Вежба у изради одабраних научних и стручних појмова (домаћи задаци). Израда различитих типова списка библиографских јединица, писање позиционог текста у односу на задату краћу научну студију, усмена презентација задатог научног текста, скица и симулација интервјуа, елементарно упознавање са софтвером из категорије Дигитал хуманитиес примереном различитим нивоима етномузиколошког истраживачког, аналитичког и архивског рада.
Предиспитне обавезе
Опис
Бодови
Присуство настави и припремљеност за наставу
15
Активност на часу
15
Домаћи задаци
10
Онлине задаци
5
Прегледни прикази
10
Испитне обавезе
Опис
Бодови
Усмени испит
45
Литература
БЕЛИЋ, Бранислава и Марко ЦИНЦОВИЋ; Методе научног рада; 2020; Перинс инжењеринг.
POTKONJAK, Sanja; Teren za etnologe početnike; 2014; Zagreb: Hrvatsko etnološko društvo i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu – Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju
ШАМИЋ, Мидхат; Како настаје научно ђело (Увођење у методологију и технику научноистраживачког рада – општи приступ); 1980; Сарајево: Свјетлост
ЗАЈЕЧАРАНОВИЋ, Глигорије; Основи методологије науке; 1977; Београд: Научна књига
СУЗИЋ, Ненад.; Правила писања научног рада: АПА и други стандарди.; 2012; Бања Лука, Паневропски универзитет АПЕИРОН.
Попадић, Драган, Жежељ, Ирис и Зоран Павловић.; Алатке истраживача - методи и технике истраживања у друштвеним наукама.; 2018; Београд: Clio.